Soovid koostada oma sugupuud ja otsid abi? Oled õiges kohas.

 

Neljapäeval, 14. detsembril 2017 korraldasid Eesti Genealoogia Seltsi Hiiumaa suguvõsauurijad ja Hiiu Kogujate Selts Leisu koolimajas Peet Posti Emmaste piirkonna autorifotode näitamise eesmärgiga tuvastada inimesi ja kohti.

Leisu koolimajja kogunes 13 inimest. Ühiselt vaadati Peet Posti fotosid Hiiu Kogujate Seltsi liikme Andrus Martini kogust. Kokkuvõtteks tõdeti, et mitmed kaadrid on oluliselt vanemad (1920ndatest) kui inimesed meie seas, kes neil kujutatud inimesi mäletada võiks. Leiti, et abi inimeste tuvastamiseks võib tulla vaid kodustest fotokogudest, kus inimesed kirja pandud. Päris tühja sündmus siiski ei läinud ja edaspidiseks läbitöötamiseks sai kirja kuus lehekülge märkmeid.

Vahva oli see, et kaks kohalviibinut, Sende Lipu ja Milone Ugam, leidsid fotoreast oma vanemate pulmapäeva pildid. Lipule avaldas sügavat muljet ka foto Sõru algkooli majast, mis omal ajal lammutati ja asemele ehitati piirivalve kordon. Hiiumaa ühistranspordi piltide rivis tuvastati mitmel fotol liinibussiga poseerimas bussijuht Meinart „Meini” Metsalo (1915-1983).

Läbi vaadati ka valik Käina kaadreid, mille seas oli üks pulmapilt, mille kuupäevaks 25. Oktoober 1925. Aasta. Selle foto näitel demonstreerisid Elmo Viigipuu ja Kadi Kiiver, kuidas suguvõsauurijad „töötavad”. Meetrika-aastate registrit (http://www.genealoogia.ee/esivanemad/aastareg/ ) ja Hiiumaa suguvõsauurija Andres Pisa andmekogu (http://hiiu.onepagefree.com/?id=18295& ) kasutades otsiti Rahvusarhiivi digiteeritud arhiiviallikate seast välja kanne nimetatud kuupäevast, millest ilmneb, et fotol on kujutatud Gothhart Louis Günther ja Anna Günther (neiuna Sakkeus), hilisema nimega Ago ja Anna Randla.

Andmed pärinevad Käina kihelkonna arhivaalist „Kihlatute, mahakuulutatute ja abiellunute nimekiri; EAA.3171.1.70; 1892-05.1929, 04.1931”. Dokumendi leiab lehelt www.ra.ee/saaga sisestades viitekoodi EAA.3171.1.70:79 ja vaadata kannet 23. Selles seisab, et 30aastane poissmees Gothhart Louis Günther, Kustavi p Sinalepast (Ridala kihelkond) ja 31aastane neiu Anna Sakkeus Peeteri t Käinast on laulatatud (Käina) kirikus 25. Oktoobril kirikuõpetaja Johann Keering läbi. Kande juures on märkus, et 17. aprillil 1935 on mees saanud eesnimeks Ago ja perenimeks ühes naisega Randla. Mahakuulutamiste kiiruse järgi võib oletada, et abiellumisega on mingil põhjusel kiire olnud, sest esimene mahakuulutamine toimus kirikus 18. Oktoobril, teine ja kolmas 25. Oktoobril ja laulatus samuti 25. Oktoobril.

Kel näidatud fotode vastu jätkuv huvi, palun pöörduda Elmo Viigipuu poole meilil elmo@hot.ee

 

Kas teadsid,

et sugupuu on tegelikult valmis puu
ja algul uuritakse hoopis võsa?

Seega, kui hakkad oma pere ajalugu uurima,
oled suguvõsauurija
ja mitte sugupuu uurija.

Sugupuu uurimine on iseenesest ka vahva tegevus. Saad koos lähedastega valmis puu juures uudistada, mida sa oled oma suguseltsi kohta välja selgitada suutnud.

Hiiumaal on sugupuude koostamine põlvest-põlve au sees olnud.
2007. aastast on saarel ka suguvõsauurijaid ühendav seltsing - 
MTÜ Eesti Genealoogia Selts Hiiumaa osakond.

Igaüks vajab ühendust oma juurtega ja teadmist, kust ta pärit on.


Tere tulemast meie kodulehele! Tere tulemast Hiiumaa suguvõsauurijate sekka!